KADERİN ADALETİ

"Zalim kader", "kader utansın" gibi insafsızca bir çok söz kullanıyoruz günlük hayatımızda. Kaderin adaletini hiç düşündük mü acaba...

Başımıza gelen herhangi bir musibete karşı ya da hayatta çok istediğimiz bir şeye ulaşamayınca ya da iftiraya maruz kalıp haksız yere zulme uğrayınca isyan bayraklarını dalgalandırırız.  Bilemeyiz ki burada kaderin bir adaleti vardır, bizim bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız hatalar sebebiyle bizler o musibetle terbiye ediliyoruz belki de bu musibetler günahlarımıza kefaret oluyor.

Başımıza gelen nahoş olayların neticesinde bizim bilmediğimiz İlahi hediyeler, dersler vardır. Hayatımızdaki güzelliklerin de geçici fani olduğunu düşünüp, bize şükür için verildiğini düşünmek gerekir. Şunu rehber edinmeli:  "Kadere iman eden kederden emin olur." 

Hem bir yardımda ya da bir hayırda bulunurken, "başkaları ne der" diye kalbine geldiği vakit onun hediyesi sana dünyada verilir ve neticede sana" iyi insan" derler ama bunu alarak asıl Rabbimizin huzuruna çıktığımızda "Bana ne ile geldin?" diye sorulduğu vakit işte "Şu hayır hasenatta bulundum." dediğin zaman ki cevap çok ağır: "Sen hediyeni dünyada aldın, burayı kaçırdın."

Dünyada kazananlara gıpte etmenin ne kadar manasız olduğunu anlayanlardan ve kaderin adaletine inananlardan olma duasıyla ...

0 yorum:

Blogger Templates by Blog Forum