ÖLMEYİ İSTEMEK SAKINCALI MI?

Duada bir adap vardır. Bizler nasıl bir amirimizden bir şey rica ederken ezilip büzülüyor isek; bizleri , alemleri yaratan Yüceler Yücesin'e isteklerimizi sunarken de kelimelerimize dikkat etmemiz gerekmez mi?

Yaşadığımız sıkıntılı anlarımızda dilimize sakız gibi dolaşan 'ölsem de kurtulsam yada kurtulsanız' gibi cümleleri çoğumuz bilinçsizce söylemişizdir. Allah'ın (cc) verdiği canın, bizler emanetçisi olduğumuz için, bu dünyaya imtihan için geldiğimizi de hatırlayınca, ölmeyi istemek de Allah Teala' ya tam teslim olamamaktır Allah muhafaza ve yanlıştır. Bu durumda Kaza ve Kadere imanda isyan edilmiş olabilir. Böyle gaflet içindeki sözlerimizden dolayı pişman olup, af dilenmeliyiz Yaradandan.

Efendimiz (sav) zamanından da savaşta yaralananlardan biri çok acı çekmekte olup kılıcını kendine saplayınca can vermiş ve bunun üzerine Efendimiz (sav) o kişi için "cehennemliktir" diye buyurmuştur. Buradan anladığımız kazanma kuşağında kaybetmek ve cana kıymanın da bir cinayet olduğudur.

Hakiki iman sahibi bir insan da başına geldiği her musibette Allah Tealaya (cc) tam teslimiyet gösterip sabırlı olmalı, yaşamanın onun için hayırlı olduğu müddetçe yaşatmasını Rab'dan istemeli.

Allah Teala (cc) akıbetimizi hayırlı eylesin ve bizlere hayırlı ölümler nasip etsin.

0 yorum:

Blogger Templates by Blog Forum